۵ تصور غلط در خصوص امنیت سایبری که باید از بین بروند

 

در خصوص امنیت سایبری تصوراتی بصورت فراگیر در بین عموم مردم وجود دارد که بطور کلی منجر به تضعیف امنیت خواهد شد و از بین بردن آنها بسیار حائز اهمیت است. در غیر اینصورت باید درهای آسیب پذیری را بروی سازمان و کسب و کار خود باز کنید.

 

۱ – امنیت سایبری صرفا مشکل مسئولان بخش فناوری اطلاعات است

بسیاری از کارکنان سازمان ها و شرکت ها نسبت به مسائل امنیت سایبری بی تفاوت بوده و بر این باورند که این مورد در حوزه تخصص آنها نیست و متخصصان IT خود می دانند که چه کاری باید انجام دهند. اما واقعیت این است که امنیت سایبری مشکل همه افراد است. در سال ۲۰۱۶ موسسه Ponemon، گروهی از افراد که در حوزه امنیت سایبری شرکتها فعالیت می کردند، مورد ارزیابی قرار داد که ۵۵ درصد آنها اذعان داشتند تاکنون سازمان آنها بدلیل وجود کارکنان بدخواه و یا بی توجه به مسائل امنتیتی دچار حوادث امنیتی شده­اند. بنابراین ضروریست که همه کارکنان در خصوص امنیت سایبری آموزش ببیند تا حداقل بر روی لینکهای جعلی کلیک نکنند!

 

۲ – تنها شرکت های بزرگ مورد هدف قرار می گیرند

صاحبان شرکت ها و کسب و کارهای کوچک غالبا بر این باورند که آنها هرگز قربانی حملات سایبری نخواهند شد. اما طبق گزارشی موسسه Ponemon در سال ۲۰۱۷ در خصوص وضعیت امنیت سایبری شرکتهای کوچک و متوسط منتشر کرد، ۶۱ درصد از اینگونه شرکتها، یک حمله سایبری را در طول یکسال تجربه کرده اند. برمبنای این تصور غلط، بسیاری از کسب و کارهای کوچک هنگامی که مورد نفوذ و حمله قرار می گیرند هیچ ایده ای نداشته و برخی از آنها بودجه برنامه ریزی شده ای را برای مواجه با وقوع حملات ندارند. علاوه براین، بسیاری از شرکت ها حتی در صورت داشتن بودجه، آمادگی کافی برای کاهش اثرگزاری تهدیدات را ندارند.

 

۳ – با داشتن پسورد مناسب می توانید از دسترسی های غیرمجاز به داده ها جلوگیری کنید

اگرچه داشتن یک پسورد مناسب و محکم از اهمیت ویژه ای برخوردار است اما به هیچ عنوان نیاز به یک سیستم دفاعی چندلایه را از بین نخواهد برد. یک هکر می تواند پیچیده ترین پسوردها را ازمیان بردارد. از اینرو، برای داشتن یک سیستم امنیتی مناسب، باید اهراز هویت چند مرحله ای را فعال کرد.

 

۴ – زمانی که سیستم شما تحت تاثیر قرار گیرد بلافاصله متوجه خواهید شد

واقعیت ماجرا این است که ممکن است مدت ها طول بکشد تا شما متوجه شوید که سیستم شما به خطر افتاده است. نرم افزارهای مخرب مدرن اغلب اوقات بسیار مخفیانه فعالیت می کنند. علاوه بر این، هکرها همواره بدنبال تکثیر شیوه هایی نوین با هدف دور زدن سیستم های پالایش هستند.

 

۵ – امنیت سایبری را می توان بطور کاملا بدست آورد    

باید پذیرفت که هیچ راه حل معجزه آسا و هیچ درمان قطعی برای حملات سایبری وجود ندارد. در واقع هدف دستیابی به یک امنیت کامل نیست بلکه وجود سیستم هایی است که به شما این قدرت را بدهد تا پیش آنکه یک حمله سایبری منجر به نفوذ و تخریب بیشر شود بتوانید سریعا نسبتا به آن واکنش مناسب نشان دهید.

 

 

منبع: https://www.uscybersecurity.net/cybersecurity-myths